
U Restauratorskom odjelu Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu završeni su višegodišnji cjeloviti konzervatorsko-restauratorski radovi na propovjedaonici iz župne crkve Presvetog Trojstva u Ludbregu.
Propovjedaonica je jedan od najstarijih i najvrjednijih dijelova inventara župne crkve Presvetog Trojstva u Ludbregu te samim time ima svojstvo zaštićenog pokretnog kulturnog dobara upisanog u Registar zaštićenih spomenika kulture Republike Hrvatske. Nastala je oko 1750. godine, a smatra se jedno od značajnijih ostvarenja kipara Stjepana Severina iz Križevaca. On je djelovao od 20-tih do 60-tih godina 18. stoljeća na području srednje Podravine od Ludbrega do Virovitice i Čazme, a u tom periodu izradio je velik broj oltara, propovjedaonica i skulptura.
Njegov stil karakterizira bogata stvaralačka mašta sa širokom lepezom njemu svojstvenog i prepoznatljivog tipa svetačkih likova te velike raznolikosti dekorativne ornamentike. Posebno je bio vješt i maštovit u izvedbi reljefa što mu je jedna od značajnih karakteristika opusa. Ludbreška propovjedaonica je bila vrlo oštećena zbog prirode starenja materijala od kojeg je građena, ali je bila i namjerno devastirana zbog recentno izvedenih nestručnih intervencija. Kako je propovjedaonica jedan od najvrjednijih pokretnih spomenika kulture, koji je sačuvan u ludbreškom kraju i šire, bila je predložena za program zaštitnih radova na pokretnim spomenicima kulture u okviru redovne djelatnosti radionice za polikromnu skulpturu Restauratorskog odjela Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu, a program je podržao nadležni Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Varaždinu. Radovi su započeli 2010. godine demontažom i dezinsekcijom propovjedaonice te konzervatorsko-restauratorskim istraživanjima tijekom kojih je izrađena vrlo opsežna fotografska, pisana i grafička dokumentacija. U istraživanja i izradu te dokumentacije bio je uključen velik broj raznorodnih stručnjaka u Prirodoslovnom laboratoriju HRZ- koji su radili na identifikaciji i analizama slojeva boja i veziva, profesionalni fotografi su fotografijama zabilježili sve faze radova od samog početka, vanjski suradnik 3D Vectra je suvremenom tehnologijom 3D skeniranja izradio temeljnu grafičku dokumentaciju. Konzervatori i restauratori Restauratorskog odjela u Ludbregu su odradili najopsežniji i najteži dio posla kako bi propovjedaonici vratili njen izvorni barokni sjaj. Oštećenja su bila velika i brojna. Izvorna polikromija na arhitekturi propovjedaonice, izvedena u tehnici fladerunga (specifičnog za Severinov opus), kao i bogata pozlata i posrebrenje s lazurama na skulpturama, dekorativnim elementima i reljefima bila je višeslojno prekrivena uljanim i kovnim bojama koje su oksidirale i potamnjele. Bio je prisutan i velik broj mehaničkih oštećenja drvenog nosioca kako na samoj arhitekturi koju je trebalo konstruktivno i stolarski sanirati, tako i na skulpturama i ukrasnim ornamentima s oštećenim i nedostajućih dijelovima koje je trebalo sanirati, a dijelom i rekonstruirati radi cjelovitosti. Radovi su završili u studenom 2017. godine i propovjedaonica je vraćena in situ u crkvu. U radovima su pod voditeljstvom više restauratorice tehničarke Dane Buljan Cypryn sudjelovali restauratori: Dijana Črepinko, Tomislav Sikinger, Stanko Kirić, Zlatko Kapusta, Dunja Lončar; te vanjski suradnici: Paula Bule, Ana Šapina, Sabina Matišić. Transport i montaža propovjedaonice izvršena je uz pomoć tvrtke „Graditeljstvo Kolak" iz Ludbrega. Radovi su u cijelosti bili financirani sredstvima Ministarstva kulture RH. 3D skeniranje propovjedaonice sufinancirali su Grad Ludbreg i RKT župa Presvetog Trojstva.
|